CIG-AT
The CIG-AT is a wall mounted IP55 rated lighter which can be installed indoors or outdoors under shelter from the rain. The lightweight unit has an anti ligature design, vandal resistant illuminated push button and anti tamper security screws.
Specifications
| Coating | High quality powder coated black |
|---|---|
| Rating | IP55 |
| Element Type | Internally mounted screw in element |
| Activation Type | Safety Control Timer ™ |
| CE Approved | Yes |
| Power Rating | 110v, 12v, 230V |
| Dimensions | H:220mm X W:65mm X D:80mm |
| Weight | 1.5kg |
| Security | Anti-tamper security screws, Vandal resistant button |
Indoor cigarette units
The indoor IP44 rated range of lighters provide a cost effective solution in regions where smoking indoors is permitted. A popularchoice with the Oil & Gas industry these lighters are compact and robust making them economical to transport.
The IP55 rated lighters can be installed indoors and outdoors ina sheltered smoking area. There are a variety of designs for usein all areas including industrial sites and factories as well asvandal resistant and anti ligature models for secure area use.





Reviews