CIG-TR
The CIG-TR is a sleek IP65 weather rated lighter that can be mounted in full exposure to the elements. It has been designed to sit flush into a wall or enclosure to eliminate protruding edges.
Specifications
| Coating | Marine grade stainless steel |
|---|---|
| Rating | IP65 |
| Element Type | Internally mounted screw in element |
| Activation Type | Safety Control Timer ™ |
| CE Approved | Yes |
| Power Rating | 110v, 12v, 230V |
| Security | Anti-tamper security screws, Vandal resistant button |
| Face Plate | H:190mm X W:140mm |
| Black Box | H:160mm X W:110mm X D:78mm |
| Weight | 2.0kg |
| Suitability | Indoor, Outdoor |
Outdoor Cigarette Units
The IP65 rated range of lighters have been designed to beinstalled outdoors in all climates standing up to theharshest weather conditions.
They have been designed to reduce ligature points andare made with vandal resistant components andrecommended for use in mental healthcare anddetention facilities.
The hardwearing and stylish stainless steel lightersare also very popular for use in high traffic publicareas such as airports, hotels, restaurantsand nightclubs.





Reviews