CIG-SS
The CIG-SS is a robust IP65 weather rated lighter that can be mounted in full exposure to the elements.Designed with a high resistance to wear and tear, corrosion and harsh use in potentially hostile environments the CIG-SS includes sloping edges and anti-tamper screws.
Specifications
| Coating | Marine grade stainless steel |
|---|---|
| Rating | IP65 |
| Element Type | Internally mounted screw in element |
| Activation Type | Illuminated push button |
| CE Approved | Yes |
| Power Rating | 110v, 12v, 230V |
| Dimensions | H:230mm X W:165mm X D:75mm |
| Weight | 4.0kg |
| Suitability | Indoor, Outdoor |
Outdoor Cigarette Units
The IP65 rated range of lighters have been designed to beinstalled outdoors in all climates standing up to theharshest weather conditions.
They have been designed to reduce ligature points andare made with vandal resistant components andrecommended for use in mental healthcare anddetention facilities.
The hardwearing and stylish stainless steel lightersare also very popular for use in high traffic publicareas such as airports, hotels, restaurantsand nightclubs.





Reviews