CIG-PR
The CIG-PR was specifically designed for use in detention facilities.The unit is made from marine grade stainless steel boasting an anti-ligature design. The unit offers the highest level of vandal resistance and is ideal for use in cells or can be mounted outdoors in full exposure to the elements.
Specifications
| Coating | Marine grade stainless steel |
|---|---|
| Rating | IP65 |
| Element Type | Internally mounted screw in element |
| Activation Type | Illuminated push button |
| CE Approved | Yes |
| Power Rating | 110v, 12v, 230V |
| Face Plate | H:175mm X W:105mm |
| Black Box | H:150mm X W:80mm X D:55mm |
| Weight | 3.0kg |
| Suitability | Indoor, Outdoor |
Outdoor Cigarette Units
The IP65 rated range of lighters have been designed to beinstalled outdoors in all climates standing up to theharshest weather conditions.
They have been designed to reduce ligature points andare made with vandal resistant components andrecommended for use in mental healthcare anddetention facilities.
The hardwearing and stylish stainless steel lightersare also very popular for use in high traffic publicareas such as airports, hotels, restaurantsand nightclubs.





Reviews