CIG-DH
The CIG-DH is a wall mounted IP65 rated lighter designed for the toughest environments.It has a recessed faceplate so the internals can be accessed without breaking the seal around the edges and an internal shutoff system which will kill the power supply automatically when the faceplate is removed.
Specifications
| Coating | Marine grade stainless steel |
|---|---|
| Rating | IP65 |
| Element Type | Internally mounted screw in element |
| Activation Type | Safety Control Timer ™ |
| CE Approved | Yes |
| Power Rating | 110v, 12v, 230V |
| Dimensions | H:220mm X W:65mm X D:80mm |
| Weight | 5.0kg |
| Security | Anti-tamper security screws, Vandal resistant button |
Outdoor Cigarette Units
The IP65 rated range of lighters have been designed to beinstalled outdoors in all climates standing up to theharshest weather conditions.
They have been designed to reduce ligature points andare made with vandal resistant components andrecommended for use in mental healthcare anddetention facilities.
The hardwearing and stylish stainless steel lightersare also very popular for use in high traffic publicareas such as airports, hotels, restaurantsand nightclubs.





Reviews