CIG-UN
The CIG-UN is a wall mountable IP44 rated indoor cigarette lighter. It features a plug-in external element that can be changed without tools in a few seconds.Available with a plug and flex for easy installation or housed within an IP66 rated weather proof lockable enclosure.
Specifications
| Coating | High quality powder coated red |
|---|---|
| Rating | IP44 |
| Element Type | Long lasting plug in element |
| Activation Type | Illuminated push button |
| CE Approved | Yes |
| Power Rating | 110v, 12v, 230V |
| Dimensions | H:145mm X W:100m X D:75mm |
| Weight | 2.0kg |
Indoor cigarette units
The indoor IP44 rated range of lighters provide a cost effectivesolution in regions where smoking indoors is permitted. A popularchoice with the Oil & Gas industry these lighters are compact and robust making them economical to transport.
The IP55 rated lighters can be installed indoors and outdoors ina sheltered smoking area. There are a variety of designs for usein all areas including industrial sites and factories as well asvandal resistant and anti ligature models for secure area use.





Reviews